Θερμά Συγχαρητήρια στους μαθητές/τριες του Εσπερινού ΕΠΑΛ Βέροιας που εισήχθησαν στα Πανεπιστήμια

Επιτυχόντες στα ΑΕΙ Εσπερινό ΕΠΑΛ Βέροιας 3
Θερμά Συγχαρητήρια στους μαθητές/τριες που εισήχθησαν στα Πανεπιστήμια.
Επίσης θερμά Συγχαρητήρια στους/τις μαθητές/τριες εισήχθησαν στα Δημόσια ΙΕΚ με το Παράλληλο Μηχανογραφικό.
Πολλά συγχαρητήρια και στους/τις συναδέλφους/συναδέλφισσες εκπαιδευτικούς για την υποστήριξη και βοήθεια στους μαθητές/τριες.

Υπενθυμίζεται ότι οι υποψήφιοι των Πανελλαδικών μπορούν να υποβάλουν το μηχανογραφικό τους μέχρι απόψε τα μεσάνυχτα στην πλατφόρμα https://michanografiko.it.minedu.gov.gr

2023.07.17 Λήξη Υποβολής Μηχανογραφικού ΥΠΑΙΘΑ

Υποστήριξη Υποβολής Μηχανογραφικού Δελτίου

για την υποστήριξη της υποβολής Μηχανογραφικών Δελτίων (Μ.Δ. και Π.Μ.Δ), το Εσπερινό ΕΠΑΛ Βέροιας θα λειτουργήσει επιπλέον την Τετάρτη 12.07.2023 και την Δευτέρα 17.07.2023 από τις 8:30 π.μ. έως τις 14:00 μ.μ.

2023.07.08 Υποβολή Μηχανογραφικού Υποστήριξη Εσπερινού ΕΠΑΛ Βέροιας 2023.07.08 Υποβολή Μηχανογραφικού ΥΠΑΙΘΑ

Η A΄ φάση υποβολής ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφής, ολοκληρώθηκε

Η A΄ φάση υποβολής ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφής, ανανέωσης εγγραφής ή μετεγγραφής για το σχολικό έτος 2023-2024 ολοκληρώθηκε. Ευχαριστούμε για την ανταπόκριση και τη συνεργασία.

2023.07.08 Λήξη Ηλεκτρονικών Εγγραφών

Χαιρετισμός Ανάληψης Καθηκόντων 2023.07.08 Χαιρετισμός Ανάληψης Καθηκόντων 2023.07.08 b

Αντί χαιρετισμού για την ανάληψη των καθηκόντων μου ως διευθυντής στο Εσπερινό ΕΠΑΛ Βέροιας παραθέτω μέρος του Άρθρου 1 από τον Νόμο 1566/1985 όπου μεταξύ άλλων αναφέρει τους παρακάτω στους σκοπούς της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, (που θα μπορούσε να περιλαμβάνεται και στο Όραμα κάθε σχολικής μονάδας) που «θα πρέπει να υποβοηθεί τους μαθητές να»:

• «Να καλλιεργούν και να αναπτύσσουν αρμονικά το πνεύμα και το σώμα τους, τις κλίσεις, τα ενδιαφέροντα και τις δεξιότητές τους.
  • Να αποκτούν, μέσα από τη σχολική τους αγωγή, κοινωνική ταυτότητα και συνείδηση, να αντιλαμβάνονται και να συνειδητοποιούν την κοινωνική αξία και ισοτιμία της πνευματικής και της χειρωνακτικής εργασίας.
  • Να ενημερώνονται και να ασκούνται πάνω στη σωστή και ωφέλιμη για το ανθρώπινο γένος χρήση και αξιοποίηση των αγαθών του σύγχρονου πολιτισμού, καθώς και των αξιών της λαϊκής μας παράδοσης.
  • Να αναπτύσσουν δημιουργική και κριτική σκέψη και αντίληψη συλλογικής προσπάθειας και συνεργασίας, ώστε να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες και με την υπεύθυνη συμμετοχή τους να συντελούν αποφασιστικά στην πρόοδο του κοινωνικού συνόλου και στην ανάπτυξη της πατρίδας μας
  • Να κατανοούν τη σημασία της τέχνης, της επιστήμης και της τεχνολογίας, να σέβονται τις ανθρώπινες αξίες και να διαφυλάσσουν και προάγουν τον πολιτισμό.
  • Να αναπτύσσουν πνεύμα φιλίας και συνεργασίας με όλους τους λαούς της γης, προσβλέποντας σε έναν κόσμο καλύτερο, δίκαιο και ειρηνικό».

Τέλος, θεωρώ υποχρέωσή μου να απευθυνθώ σε συναδέλφους εκπαιδευτικούς, σε μαθητές αλλά και στην ευρύτερη κοινωνία της Ημαθίας, να ζητήσω τη βοήθεια και τη συνεργασία τους και να δεσμευτώ ότι με την ομαδική ανιδιοτελή εργασία μας θα προσπαθήσουμε να προσφέρουμε το καλύτερο δυνατό.

Νίκος Νικολόπουλος

Επιλέγω Εσπερινό ΕΠΑΛ Βέροιας

τομείς – ειδικότητες:
-Μηχανολογίας
1) Τεχνικός Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων και Κατασκευών
2) Τεχνικός Θερμικών & Υδραυλικών Εγκαταστάσεων και Τεχνολογίας Πετρελαίου και Φυσικού Αερίου
3) Τεχνικός Εγκαταστάσεων Ψύξης Αερισμού και Κλιματισμού
4) Τεχνικός Οχημάτων